Android aplikācijas
Android aplikāciju izstrāde pēdējos gados kļuvusi ļoti populāra, pateicoties plašajam viedtālruņu lietotāju skaitam un piekļuvei dažādiem izstrādes rīkiem un resursiem. Android ir atvērtā koda platforma, kas nozīmē, ka ikviens var izveidot un publicēt savu lietotni, izmantojot Android izstrādes vidi. Šajā rakstā apskatīsim, kur un kā veidot Android aplikācijas un kādi rīki nepieciešami.
1. Soli pa solim process, kā izveidot Android lietotni
Solis 1: Izvēlies programmēšanas valodu
Lai izstrādātu Android lietotnes, nepieciešamas zināšanas programmēšanā. Android izstrādē parasti tiek izmantotas šādas programmēšanas valodas:
Kotlin – tā ir Android oficiālā programmēšanas valoda, ko Google ieviesa 2017. gadā. Kotlin ir modernāka un vienkāršāka par Java, un to plaši izmanto Android lietotņu izstrādē.
Java – ilgi bijusi galvenā valoda Android izstrādē. Ja jau esi pazīstams ar Java, vari sākt veidot lietotnes tajā.
C++ – lietojot Android Native Development Kit (NDK), var veidot lietotnes C++, taču tas bieži vien ir nepieciešams tikai specializētām lietotnēm ar augstām prasībām pēc veiktspējas.
React Native, Flutter – šie ir rīki, kas ļauj veidot Android lietotnes, izmantojot citus izstrādes ietvarus, piemēram, JavaScript (React Native) vai Dart (Flutter). Tie ļauj izveidot lietotnes gan Android, gan iOS platformām, izmantojot vienu kodu bāzi.
Solis 2: Instalē nepieciešamos izstrādes rīkus
Lai sāktu izstrādāt Android lietotnes, nepieciešams izveidot attīstības vidi. Te ir daži no populārākajiem izstrādes rīkiem:
Android Studio – oficiālā integrētā izstrādes vide (IDE) Android lietotņu izstrādei, ko piedāvā Google. Tā atbalsta gan Kotlin, gan Java, un tajā ir iebūvēti visi nepieciešamie rīki – Android SDK, emulators, dizaina rīki u.c.
Visual Studio Code (VSCode) – lai arī tas nav specifiski domāts Android lietotnēm, to var izmantot kopā ar citiem ietvariem, piemēram, Flutter vai React Native.
Xamarin – izstrādes platforma, kas izmanto C# un .NET, lai veidotu Android un iOS lietotnes vienā kodu bāzē.
Solis 3: Izveido projekta struktūru
Kad rīki ir uzstādīti, nākamais solis ir sākt jaunu projektu, parasti ar Android Studio vai līdzīgu izstrādes rīku. Tiek izveidota pamata projekta struktūra, kas ietver šādas galvenās sastāvdaļas:
AndroidManifest.xml – failu, kur tiek definēta lietotnes konfigurācija, tostarp atļaujas, aktivitātes un servisi.
Aktivitātes (Activities) – katra lietotnes ekrāna funkcionalitāte ir saistīta ar kādu "Activity" klasi.
Resursi – faili, piemēram, attēli, dizaini, teksti, kas tiek izmantoti lietotnē.
Solis 4: Testē lietotni
Izstrādāt lietotni ir tikai puse darba. Pēc tam ir svarīgi to testēt. Android Studio piedāvā iebūvētu emulatoru, kas ļauj palaist un testēt lietotni dažādās ierīcēs un Android versijās. Turklāt ir ieteicams testēt lietotni uz reālām Android ierīcēm, lai pārliecinātos par tās darbību dažādos apstākļos.
Solis 5: Publicē lietotni
Kad lietotne ir gatava, to var publicēt Google Play veikalā. Lai to izdarītu, ir jāizveido izstrādātāja konts (maksā apmēram 25 USD vienreizēju maksu). Pēc tam ir jāievieto APK fails (lietotnes instalācijas fails), jāaizpilda nepieciešamā informācija un jāgaida, kamēr Google to apstiprinās.
2. Kur mācīties Android lietotņu izstrādi?
Lai veiksmīgi izveidotu Android lietotni, nepieciešamas zināšanas ne tikai programmēšanā, bet arī lietotāja saskarnes dizainā, datu apstrādē un citos aspektos. Ir daudz tiešsaistes kursu un resursu, kur iespējams apgūt Android lietotņu izstrādi:
Udemy – platforma piedāvā daudzus kursus par Android izstrādi, kas piemēroti gan iesācējiem, gan pieredzējušiem izstrādātājiem.
Coursera – kursi, ko piedāvā universitātes un mācību iestādes, piemēram, Google Android Development kursi.
Google Developers – oficiālais Android izstrādātāju portāls, kurā pieejami dokumentācija, video un piemēri par Android izstrādes procesiem.
YouTube – pieejams daudz bezmaksas materiālu par Android Studio un aplikāciju izstrādes principiem.
3. Kādus rīkus izmantot dizainam un UI izveidei?
Veidojot lietotni, ļoti svarīgs ir tās lietotāja interfeiss (UI). Te ir daži rīki, kas palīdzēs izveidot estētiski pievilcīgu un funkcionālu dizainu:
Figma – ļoti populārs dizaina rīks, ko bieži izmanto lietotāju saskarņu prototipu izveidei.
Adobe XD – līdzīgs rīks kā Figma, piedāvā izveidot un prototipēt lietotņu dizainus.
Sketch – vēl viens grafiskais rīks, kuru bieži izmanto mobilajām lietotnēm, taču tas ir pieejams tikai uz macOS.
4. Papildus padomi
Uzzini par Android dizaina vadlīnijām – Google piedāvā Material Design vadlīnijas, kas nosaka, kā būtu jāveido lietotāja interfeiss un pieredze Android lietotnēm.
Iepazīsties ar trešo pušu bibliotēkām – tādas bibliotēkas kā Retrofit (API pieprasījumiem) un Glide (attēlu ielādēšanai) var ievērojami atvieglot izstrādi.
Sekojiet jaunākajiem izstrādes jauninājumiem – Android platforma nepārtraukti attīstās, tāpēc regulāri sekojiet līdzi atjauninājumiem un jaunumiem izstrādes vidē.
Android lietotņu izstrāde ir aizraujošs un radošs process, kas prasa gan tehniskas zināšanas, gan spēju izveidot lietotājiem draudzīgu saskarni. Izvēloties pareizo rīku kopu, programmēšanas valodu un ieguldot laiku izglītībā, tu vari izstrādāt veiksmīgas un populāras lietotnes.